ŚCIEŻKA SENSORYCZNA W GRUPIE „MOTYLKI”

Ścieżka sensoryczna to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, która w przedszkolu jest najważniejsza, ale jest to również połączenie zabawy i płynących z niej korzyści. Korzystanie ze ścieżki sensorycznej przynosi pozytywne skutki zarówno u dzieci zdrowych, jak i posiadających zaburzenia integracji sensorycznej. Pozwala odczuć, porządkować, składać w jedną spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce odbierane przez zmysły z otaczającego nas świata.

Poprzez dostarczanie bodźców umieszczonych na dysku sensorycznym „Motylki” kształtowały i rozwijały znajomość określonych produktów, struktur, faktur, wielkości, określały też cechy danego przedmiotu.

Przedszkolaki nauczyły się, że coś może być twarde, miękkie, gładkie, szorstkie, kłujące, sypkie itp.  W trakcie zajęć rozwijaliśmy sprawność motoryczną, planowanie ruchu, pamięć oraz zdolność właściwej reakcji na dotyk.

Chodzenie po ścieżce było naturalnym masażem małych stóp. Stopy zupełnie inaczej pracują gdy bezpośrednio dotykają podłoża. Najlepiej kiedy możemy chodzić na boso i mamy kontakt z niejednorodnym podłożem i różnorodnymi fakturami.

„Motylki”  z zasłoniętymi oczami za pomocą dotyku rąk bezbłędnie odgadywały z jakim przedmiotem mają do czynienia.

Przedszkolakom przypadła do gustu ta forma nauki przez zabawę i codziennie dopominają się, żeby przynieść im - jak to oni nazwali - „kolorowe kółka”.