ŚWIĘTUJEMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

W dniu 28 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w naszym przedszkolu odbyły się nietypowe zajęcia teatralne. Z tej okazji uczestniczyliśmy w przedstawieniu kukiełkowym pt. „Czerwony Kapturek” oraz „Trzy małe świnki”. Dzieci ze skupieniem obejrzały przedstawienia, które sprawiły im ogromna radość, co było widać po ich uśmiechach i głośnych brawach.

Zajęcia te zapoznały dzieci z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi, takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, przedstawienie. Dzieci poznały różne techniki teatralne  - pantomima, teatr ruchu, teatr lalkowy. Maluchy dowiedziały się również jak należy zachować się w teatrze

Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym jego rozwój, uaktywnia fantazję, a także marzenia i zainteresowania.
Zabawy teatralne to ważny element pracy pedagogicznej przedszkola.
Na zakończenie przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych.

A tak na marginesie: wyobraźnia małych dzieci nie ma granic Uśmiech

Rozbudzanie zainteresowania teatrem, odkrywania w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień, skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania. Dziecko przedszkolne ma naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę wyrażania ekspresji twórczej: w mowie, ruchu, geście, rysunku, śpiewie.

Zabawy w teatr wszechstronnie i intensywnie wpływają na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, są również okazją do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji.

Udział dzieci w odtwarzaniu treści utworu skłania je do zapamiętywania, koncentrowania uwagi na określonej działalności, kulturze mówienia i zachowania się.
Warto jest organizować tego typu przedsięwzięcia, gdyż dzięki występom publicznym dzieci przełamują barierę lęku i wstydu.