NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII - ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI

W 2019 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski
Z tej okazji uczniowie klasy V przedstawili program artystyczny, upamiętniający i przybliżający społeczności szkolnej to ważne dla historii Polski wydarzenie. Przyjęcie przez Mieszka I chrztu w roku 966 przyczyniło się do procesu chrystianizacji Polski, a następnie włączenia państwa polskiego do grona chrześcijańskich krajów. Chrzest wpłynął także na podniesienie znaczenia naszego kraju na tle Europy oraz rozwój naszej ojczyzny.

Inscenizację rozpoczęto od uroczystego odśpiewania hymnu. Uczniowie przedstawili krótki rys historyczny, związany z początkiem naszej państwowości i rozwojem chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Dziewczynki wykonały piękny taniec słowiański, pokazujący elementy kultury pogańskiej, która obowiązywała przed wprowadzeniem chrześcijaństwa. W przedstawieniu wystąpili Dobrawa, Mieszko I, biskup Jordan oraz drużynnicy i doradcy księcia.

Święto Chrztu Polski to nie tylko okazja do upamiętnienia ważnego wydarzenia w historii Polski, ale także czas na refleksję nad naszym dziedzictwem i wartościami, które stanowią fundament naszej kultury i tożsamości narodowej.

Dziękujemy uczniom klasy piątej oraz Pani Aleksandrze Uchman, która czuwała nad całością obchodów Święta Chrztu Polski w naszej szkole .