RYCERZEM BYĆ - ŻYWA LEKCJA HISTORII

W ramach poznawania dziejów naszego kraju 28 września b.r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. Podczas zajęć lekcyjnych niespodziewanie odwiedził nas bowiem przybysz z odległej przeszłości, bo z XIII wieku. Był nim średniowieczny rycerz i odbyła się żywa lekcja historii pt. „I ty możesz zostać rycerzem” zaprezentowana przez grupę artystyczną „Rewita”.

Uczniowie zdumieli się niezmiernie. A potem z wielkim zainteresowaniem oglądali strój bojowy rycerza: hełm, tarczę, miecz, płaszcz, kolczugę, spodnie oraz buty. Poszczególne części jego garderoby wykonane były z naturalnych materiałów: lnu, skóry i żelaza. Można ich było dotknąć, a nawet przymierzyć.

Dowiedzieliśmy się, jaki powinien być rycerz: dobry, honorowy, odważny, szlachetny i uczciwy. Zaproszony gość opowiedział o życiu rycerzy, zasadach walki oraz broni średniowiecznej. Dzięki pomocy Maćka przedstawił uczniom, w jaki sposób chłopiec stawał się honorowym wojakiem. Uczniowie dowiedzieli się, że mały chłopiec najpierw stawał się paziem, giermkiem, a potem rycerzem.

Uczniowie mogli z bliska obejrzeć zbroję, dotknąć tarczy lub miecza. W przedstawieniu nie brakowało też humoru, młodzież świetnie się bawiła Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się zarówno pokaz broni rycerskiej, jak również dyby, w które na ochotnika dał się zakuć Filip i został przykładnie ukarany przez Alicję.

Każdy uczeń miał możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami oraz mógł przekonać się, że posługiwanie się mieczem wymagało dużej siły i zręczności.

Niezwykle ciekawa lekcja historii zainteresowała wszystkich obecnych na sali.

Dzięki takim wydarzeniom kształtujemy i pogłębiamy świadomość i podstawy patriotyczne oraz utrwalamy swoją wiedzę historyczną. Pokaz był dla wszystkich uczniów żywą lekcją historii i na długo zostanie w naszej pamięci.