BIEG PO ZDROWIE

„Bieg po zdrowie” – program profilaktyczny  pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany
w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

Grupa, do której skierowany jest program to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.
Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności oraz aktywności.

Główne cele programu:
- opóźnienie lub zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
- zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon­tekście szkodliwości palenia papierosów.

Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów.
Podczas cyklu zajęć dzieci będą:
- dyskutować, wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi, liczyć koszty palenia papierosów, pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, tworzyć komiks z bohaterami programu.
Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.