DNI ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU

W ostatnim tygodniu sierpnia nasze przedszkole zorganizowało Dni Adaptacyjne dla rodziców i nowoprzyjętych dzieci, podczas których nastąpiło wzajemne poznanie się dzieci, rodziców i kadry Przedszkola nr 2 w Nisku.

Uczestniczyli w nich rodzice wraz z dziećmi, dyrekcja i kadra nauczycielska oraz personel pomocniczy. Frekwencja obecności wyniosła 82%.

W ciągu tych dni dziecko przebywało z rodzicem w przedszkolu ok. 1 lub 2 godzin. W tym czasie przyszli wychowankowie wspólnie z opiekunami poznawali pomieszczenia przedszkolne, wyposażenie sali i łazienki, uczyli się korzystania z urządzeń sanitarnych. W sali zabaw rodzice bawili się z dzieckiem, biorąc udział w zorganizowanych zajęciach lub obserwując zachowanie pociechy w czasie zabaw dowolnych.

Adaptacja dzieci do przedszkola dokonuje się w ciągu pierwszych miesięcy pobytu dziecka w przedszkolu. Nie musi ona być dla dzieci przeżyciem bolesnym, niemiłym, a wręcz przeciwnie, może stanowić źródło nowych doznań korzystnych dla ich rozwoju i socjalizacji. Dlatego też konieczne jest współdziałanie dwóch środowisk – rodziny i przedszkola – rozpoczęte odpowiednio wcześnie, a wspomagające dziecko w płynnym przechodzeniu z jednego środowiska w drugie.