,,KOLUMBOWIE" - NIEŁATWA LEKCJA PATRIOTYZMU

4 października 2018r. uczniowie klasy VII i VIII udali się do MDK w Stalowej Woli na spektakl  „Kolumbowie”, który został przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.
Młodzież miała możliwość zobaczyć jak błogie, radosne i beztroskie życie ich rówieśników zostało przerwane przez wojnę. Bohaterowie musieli szybko dojrzewać i przejść najcięższą próbę charakterów.
To była piękna lekcja historii, która zmusza do refleksji i wzruszeń, rozmyślając o straconym młodym pokoleniu i losie własnego kraju.
Podjęto  jakże trudny temat młodego pokolenia, doświadczonego  w 1939 roku przez  koszmar wojny.
Młodzież żyjąca w czasie II wojny światowej miała swoje marzenia, plany, kochała życie – zupełnie jak my.
To wszystko przerwała ludzka nienawiści i nietolerancja. Bohaterowie musieli dojrzeć szybko, przeżyli próbę charakterów.
"Kolumbowie"  to wspaniała opowieść o patriotyzmie, odwadze, poświęceniu, miłości i przede wszystkim o trudnych, ludzkich wyborach.
W przejmujący sposób oddano tragedię tamtych czasów i uświadomiono nam, że młode pokolenie musi pielęgnować w sobie poczucie narodowej tożsamości i pamięci o historii naszego kraju.
Pokolenie Kolumbów oddało życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Coraz trudniej nam, żyjącym w wolnym kraju ludziom wyobrazić sobie co oznacza wojna i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Dlatego też naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy oddali swoje życie by walczyć o Polskę.

Spektakl inspirowany był twórczością m.in.: Aleksandra Kamińskiego, Mirona Białoszewskiego, K. K. Baczyńskiego, Hanny Krall, Juliusza Słowackiego.