WAGA MA ZNACZENIE ! - OGÓLNOPOLSKA AKCJA WAŻENIA PLECAKÓW

1 października 2018 r. uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji ważenia szkolnych plecaków, której celem jest uświadomienie uczniom szkodliwości noszenia zbyt ciężkich plecaków. Dzień ten został ogłoszony przez panią minister edukacji narodowej Annę Zalewską - OGÓLNOPOLSKIM DNIEM TORNISTRA.

Sprawdziliśmy, ile ważą plecaki naszych uczniów. W wielu przypadkach ciężar plecaków był za duży.

Wszyscy rodzice i opiekunowie otrzymali , za pośrednictwem dzieci, wyniki pomiarów, aby w przypadku potrzeby mogli „interweniować”.
Razem dbajmy o zdrowie dzieci!

Noszenie przez dzieci zbyt dużego ciężaru na plecach wpływa na przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała. Konsekwencją noszenia zbyt cięzkiego plecaka mogą być również:
- bóle kręgosłupa,
- zmniejszenie pojemności płuc,
- schorzenia ortopedyczne i neurologiczne.

Ponadto uczniowie klas IV – VIII podczas lekcji wychowawczych zostali poinformowani o szkodliwości noszenia zbyt ciężkich plecaków
i poproszeni o przeanalizowanie wraz z rodzicami zawartości plecaka oraz ciężaru poszczególnych rzeczy przynoszonych do szkoły.

Mamy nadzieję, że akcja ta nie tylko da do myślenia uczniom i rodzicom, ale przyczyni się do większej dbałości o zdrowie dzieci.

Szanowni Rodzice!

Począwszy od klasy I należy uczyć dzieci racjonalnego pakowania tornistrów, usuwania z nich rzeczy niepotrzebnych, utrzymania ich w porządku.

Przy zakupie tornistrów dla dzieci należy brać pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale również ich masę. Są bowiem tornistry masywne i ciężkie, które nawet bez żadnej zawartości są już dużym obciążeniem dla dziecka.

Kilka rad, co robić, aby tornistry/plecaki dzieci były lżejsze:

• przed zakupem tornistra/plecaka skontrolujmy szelki, które powinny być mocne, szerokie i regulowane

• tornister/plecak powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany

• kupujmy zeszyty w cienkich okładkach - w miarę możliwości zamieniajmy grubsze zeszyty na cieńsze

• na bieżąco sprawdzajmy zawartość piórnika

• systematycznie kontrolujmy co dziecko pakuje do tornistra/plecaka, czy nie ma w nim niepotrzebnych przedmiotów i materiałów

• proponujmy dziecku lżejsze, a do tego bezpieczniejsze napoje w plastikowych butelkach

• w szafkach szkolnych zostawiamy podręczniki, które są dostępne w wersji on- line

Szanowni Rodzice!

Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, prosimy o niezwykle poważne potraktowanie problemu. Niech kontrola tornistrów/plecaków naszych dzieci, stanie się codziennym nawykiem.