ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 1 W NISKU Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 i Przedszkole nr 2

MISIE APELUJĄ: NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ !

Przedszkole nr 2 w Nisku przystąpiło w tym roku do realizacji  kolejnej edycji przedszkolnego  programu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Program jest realizowany we wszystkich grupach przedszkolnych.

Celem programu jest:

  • uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata,
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
  • wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego,
  • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

W przedszkolu odbyły się cykle zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci składających się z 5 zajęć warsztatowych. Zajęcia warsztatowe obejmowały tematykę, która pozwoliła uczestnikom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu tytoniowego na organizm ludzki oraz pozwoliła przyjąć właściwą postawę wobec zagrożenia nikotynowego w postaci biernego palenia.

Realizacja programu oparta była na aktywizujących formach i metodach pracy.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych, uczestniczyły w wycieczce do apteki. Szczególnie dzieciom młodszym podobała się pacynka – postać Dinusia, która pomagała dzieciom w rozwiązywaniu zadań, uczyła współdziałania w zespole i odpowiedzialności za efekt końcowy.

Dodatkowo w ramach realizacji zagadnień programu zorganizowano kącik informacyjny dla rodziców na temat: „Mamo, tato nie pal przy mnie”, którym znalazły się informacje o programie, ulotki informacyjne  o szkodliwości palenia. Podsumowaniem programu były zajęcia, na których dzieci obejrzały prezentacje multimedialną pt: „Czyste powietrze wokół nas”, śpiewały piosenkę o Dinusiu, rozwiązywały quizy, gdzie mogły wykazać się zdobytą wiedzą i bez problemu rozróżniały zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem  tytoniu i przebywaniem w obecności osób palących oraz bezbłędnie wymieniały zagrożenia dla środowiska związane z zadymieniem.