PRZYGODA Z PARAGRAFEM

„Przygody z Paragrafem” to nowy program edukacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy 5-8, czyli dzieci w wieku 11-14 lat). Nasi uczniowie uczestniczą w jednym z dwóch pilotażowych modułów programu, mianowicie „Przygodzie kryminalistycznej”.

Celem projektu jest nie tylko umożliwienie dzieciom zdobycia wiedzy dotyczącej prawa karnego, kryminalistyki oraz funkcjonowania administracji rządowej i wymiaru sprawiedliwości zarówno w teorii, jak i w praktyce, ale także zapobieganie wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu, czy podniesienie świadomości odpowiedzialności za swoje czyny. Dlatego też, w warsztatach wykorzystywane są metody aktywizujące oraz zajęcia praktyczne związane z poruszaną tematyką.

Czworo uczniów z naszej szkoły: Amelia Dąbek, Aleksandra Marchut, Damian Kotuła i Piotr Kusiak reprezentowało naszą szkołę w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Nasi uczniowie wspólnie z dziećmi z pozostałych szkół podstawowych z Niska brali udział w programie edukacyjnym „Przygody z Paragrafem”.

Podczas zajęć dzieci miały nie tylko niepowtarzalną okazję do rozwiązania kryminalnego casusu (inscenizacja włamania do muzeum i kradzieży cennego obrazu) wraz z pracownikami Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji jak i prokuratora, ale również możliwość poznania jak wygląda dzień pracy pracownika Służby Więziennej, o której rozprawiał przedstawiciel tej formacji. Młodzi uczestnicy programu dowiedzieli się także czym  jest władza ustawodawcza i władza wykonawcza, co odbyło się w formie wykładu połączonego z warsztatami o funkcjonowaniu Parlamentu i administracji publicznej.

Na koniec odbyło się zwiedzanie Parlamentu oraz udział w obradach Sejmu RP na żywo. Każdy z uczestników spotkał się ponadto z Wiceministrem Sprawiedliwości Marcinem Warchołem.