Czym jest Rada Rodziców?

• Czym jest Rada Rodziców?

Rada Rodziców jest nieposiadającym osobowości prawnej organem szkoły niezależnym od Dyrektora Szkoły i Rady Pedagogicznej, który reprezentuje ogół rodziców uczniów danej szkoły. W jej skład wchodzi jeden przedstawiciel rodziców (prawnych opiekunów) z każdej klasy szkolnej.

• Cele działalności Rady Rodziców

Do celów Rady Rodziców należy: reprezentowanie Szkoły oraz podejmowanie działań  zmierzających do doskonalenia jej statutowej działalności oraz działanie na rzecz opiekuńczej funkcji Szkoły.

•  Wybory do Rady Rodziców

Wybory do Rady Rodziców przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Należy tak zorganizować pierwsze spotkania w poszczególnych klasach, by możliwe było wybranie przedstawicieli rodziców. W pierwszej kolejności należy wskazać reprezentantów do rad oddziałowych (trójek klasowych). Następnie wybrać należy rodzica, który będzie przedstawicielem w  Radzie  Rodziców (z pośród rodziców wchodzących w skład  rady oddziałowej). Datę wyborów do Rady Rodziców Dyrektor podaje do wiadomości rodziców, nauczycieli i uczniów nie później niż na 10 dni przed terminem wyborów.

Wybory do Rady Rodziców przeprowadza się według następujących zasad:

- wybory są powszechne, równe, tajne i większościowe;

- w wyborach czynne i bierne prawo wyborcze ma jeden rodzic lub opiekun ucznia szkoły;

- do Rady Rodziców wybiera się po  jednym przedstawicielu Rad Oddziałowych;

- komisję wyborczą powołują rodzice na zebraniu wyborczym rodziców;

- wychowawca klasy zapewnia odpowiednie warunki pracy komisji  wyborczej  i organizację wyborów;

- karty do głosowania na zebranie wyborcze rodziców przygotowuje wychowawca  klasy;

- niezwłocznie po podliczeniu głosów, komisja wyborcza ogłasza wyniki wyborów,

- członkami Rady Rodziców zostają kandydaci którzy otrzymali największą liczbę głosów;

- organem odwoławczym działalności komisji wyborczych jest Dyrektor Szkoły;

- skargi i uwagi na działalność komisji wyborczych, wyborcy mogą składać do 3dni po dacie wyborów.

•  Regulamin Rady Rodziców

Uchwalanie regulaminu pracy Rady Rodziców jest wyłączną kompetencją tego organu. Dyrektor szkoły, po otrzymaniu regulaminu, może ingerować w zapisy regulaminowe, jeżeli zapisy te będą sprzeczne z obowiązującym prawem, w tym ze statutem szkoły.

Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności: wewnętrzną strukturę i tryb pracy Rady (między innymi określenie osób funkcyjnych w Radzie Rodziców, np. przewodniczący, zastępca przewodniczącego, sekretarz, czy skarbnik. Nie ma potrzeby powoływania dodatkowych organów, np. prezydium rady. Tworzenie struktur pośrednich rozmydla odpowiedzialność poszczególnych wybranych osób.); szczegółowy tryb wyborów do rad oddziałowych i Rady Rodziców;  zasady wydatkowania funduszy Rady Rodziców (art. 54 ust. 8).

• Zadania Rady Rodziców

Do zadań Rady Rodziców należy:

- Pobudzanie i organizowanie form aktywności rodziców na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań Szkoły.

- Gromadzenie funduszy niezbędnych dla wspierania działalności Szkoły, a także ustalanie zasad użytkowania tych funduszy.

- Zapewnienie rodzicom we współdziałaniu z innymi organami Szkoły, rzeczywistego wpływu na działalność szkoły, wśród nich zaś: znajomość zadań i zamierzeń dydaktyczno-wychowawczych w Szkole i w klasie, uzyskanie w każdym czasie rzetelnej informacji na temat swego dziecka i jego postępów lub trudności, znajomość Statutu Szkoły, regulaminów szkolnych, wewnątrzszkolnych zasad oceniania;uzyskiwanie porad w sprawie wychowania i dalszego kształcenia swych dzieci, wyrażanie i przekazywanie opinii na temat pracy Szkoły, określanie struktur działania ogółu rodziców oraz Rady Rodziców.