REALIZACJA PROGRAMU „MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY”

W naszym Przedszkolu nr 2 zakończyliśmy właśnie realizację programu edukacyjno – profilaktycznego „Moje dziecko idzie do szkoły”.

Adresatami programu były dzieci 5-letnie i 6- letnie  z grupy Misie oraz ich rodzice. Celem głównym programu było ukształtowanie prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci i ich rodziców. Uświadomienie rodzicom ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych, jak również przekonanie ich o skuteczności podejmowanych działań profilaktycznych w domu i środowisku szkolnym.

Rodzice otrzymali materiały edukacyjne,  broszury „Moje dziecko idzie do szkoły”- związane ze zdrowym stylem żywieniowym swoich dzieci , wskazówki dotyczące nadwagi, otyłości, zdrowia psychicznego swojego dziecka, a także dotyczące właściwego  wyboru tornistra/ plecaka, odpowiedniego stanowiska pracy i nauki oraz ulotkę  „Drugie śniadanie”.

Realizacja programu  rozpoczęła się we  wrześniu a zakończyła w  czerwcu , już w trakcie nauczania zdalnego.  Obejmowała następujące zagadnienia:
-     Prawidłowe nawyki żywieniowe dziecka.
-     Środowisko szkolne.
-      Higiena osobista.
-      Zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci.
-      Szczepienia ochronne – ich znaczenie w życiu każdego dziecka.
-       Dziecko ma prawo do czystego powietrza wokół siebie.
-      Bezpieczeństwo dziecka w drodze do i ze szkoły.

Program wzbogacony był o dodatkowe elementy:
- spotkanie z higienistką szkolną
- wycieczki , zajęcia sportowe, zabawy na placu zabaw,
- wykonywanie zdrowych kanapek,
- udział w akcji ,,Śniadanie daje moc’’,
- degustacja produktów mlecznych,
- wykonanie sałatki owocowej i szaszłyków owocowych.

Wykorzystano również broszury i kolorowanki . W ciągu całego roku przedszkolnego dzieci uczestniczyły w wycieczkach i spacerach, podczas, których utrwalały zasady bezpiecznego korzystania z chodników i przejść. Dbając o prawidłową postawę ciała  dzieci, prowadzone  były ćwiczenia gimnastyczne w przedszkolu i na sali gimnastycznej oraz zabawy ruchowe na przedszkolnym placu zabaw. Dzieci odwiedziły  stadninę koni w Ulanowie, gdzie wypróbowały swoje umiejętności jeździeckie. Rywalizowały sportowo w różnych konkurencjach, podczas olimpiady sportowej przedszkolaków. Dbając o zdrowe odżywianie się, dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania, w czasie których samodzielnie przygotowywały zdrowe i smaczne kanapki, sałatki i szaszłyki owocowe. Wdrażano do przestrzegania higieny poprzez, częste mycie rąk oraz mycie zębów po posiłkach. Dbając o prawidłowy rozwój mowy, dla dzieci z wadami wymowy, w  grupie prowadzone były raz w tygodniu zajęcia z logopedą.
Promowanie zdrowego stylu życia oraz podejmowanie działań oświatowo – zdrowotnych przyniosło wiele korzyści zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Podniósł się w znaczny sposób poziom wiedzy i umiejętności dzieci związany z ochroną zdrowia, higieną i zdrowym stylem życia.