OD ZIARENKA DO BOCHENKA

14 stycznia przedszkolaki z grupy „Pszczółki” wzięły udział w zajęciach na temat żywności ekologicznej i zdrowego żywienia w ramach programu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.

Dzieci dowiedziały się, czym jest produkt ekologiczny, jak można rozpoznać go w sklepie i jakie korzyści przynosi jego spożywanie. Główna część zajęć dotyczyła zagadnienia: jak powstaje ekologiczny chleb.

Na podstawie plansz dydaktycznych, zdjęć i obrazków, przedszkolaki poznały poszczególne etapy powstawania pieczywa, rozpoczynając od siewu zboża przez rolnika, jego zbioru, mielenia na mąkę oraz wykorzystania jej do wypieku chleba.

Kolejnym punktem zajęć była prezentacja filmów edukacyjnych, ukazujących pracę piekarza.
Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda praca w piekarni, w jaki sposób powstają bochenki chleba oraz jak trafiają do naszych sklepów.

Na koniec wspólnie upiekliśmy nasz własny chleb.
Przedszkolaki mieszały w misce składniki takie jak: mąkę, drożdże, miód, sól, wodę i nasiona. Zagniecione ciasto włożyliśmy do uprzednio nasmarowanych tłuszczem brytfanek, starannie przykryliśmy ściereczką i czekaliśmy, aż wyrośnie. Po tym czasie nasze chlebki trafiły do piekarnika, gdzie piekły się pod czujnym okiem naszej pani kucharki.

Po ostygnięciu naszych wypieków, nastąpiła wspólna degustacja.

Chlebek był przepyszny i każdemu bardzo smakował. Zachęcamy wszystkich do spożywania produktów ekologicznych!