DZIEŃ KSIĄŻKI W KL. II

Książka nas uczy, książka cieszy,

czasem zadziwi nas niemało

albo po prostu tak rozśmieszy,

jakby się dobry żart słyszało.

Książka też mądrze nam doradza,

różne wskazówki, wzory daje.

Książka w szeroki świat wprowadza,

dalekie z nami zwiedza kraje.

Lubimy książkę – przyjaciółkę.

Wiesz, co ci powiem? Nie odwlekaj.

Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,

sięgnij po książkę!

Książka czeka!

Wiersz Hanny Łachockiej pt. „Książka czeka” uczy nas, że  książka jest wyjątkową skarbnicą, po którą warto sięgnąć.
Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy… jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu.  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Ma na celu promocję czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie… ale przede wszystkim, czytelnicy. To największe wydarzenie tego typu na świecie, obchodzone tego samego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie. Przypomina nam również o tym, że nie wszyscy mają swobodny dostęp do książek a zatem i do nauki.Tuż przed weekendem majowym obchodziliśmy w szkole Dzień Książki - doroczne międzynarodowe święto wspierające czytelnictwo i literaturę.

Uczniowie kl. II obchodzili Dzień Książki prezentując swoje ulubione książki oraz czytali fragmenty ze swoich książek.
Na zajęciach plastycznych uczniowie zaprojektowali i wykonali okładki do wymarzonych książek.

Dzieci poznały historię książki oraz to - ilu ludzi zaangażowanych jest w jej powstanie. Na podstawie wiersza Haliny Łachockiej „Książka czeka” zobaczyły, że książka jest wyjątkowa i w niej zawiera się wiedza, morały życiowe, wskazówki i drogowskazy.

Uczniowie dowiedzieli się, że dzięki czytaniu książek rozwija się wyobraźnia, można dowiedzieć się wielu ciekawostek a zarazem rozbawić się i odprężyć.

Dzieci dowiedziały się również jak dbać o książkę i dlaczego warto czytać. Uczniowie opowiadali o swojej ulubionej książce, przedstawiali bohaterów oraz ich losy.

Każdy z uczniów starał się zachęcić koleżanki i kolegów do czytania  i częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.

Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu.

Życzymy miłego czytania!