BEZ OBAW DO SZKOŁY

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice

Już w poniedziałek 31 maja nastąpi długo przez nas oczekiwany powrót do nauki stacjonarnej uczniów wszystkich klas.

Doskonale rozumiemy, że powrót do nauki stacjonarnej może być dla ucznia stresujący, budzić w nim niepokój. Nie martwcie się o sprawdziany, ustne odpytywania, nadrabianie materiału – doskonale Was rozumiemy i postaramy się zrobić wszystko, aby czas, który pozostał do zakończenia roku szkolnego spędzić w poczuciu bezpieczeństwa i bez stresu.

Dyrektor, wychowawcy, nauczyciele, pani pedagog i wszyscy pracownicy szkoły dołożą wszelkich starań, aby obecność w szkole w tym okresie była nie tylko bezpieczna i efektywna, ale też spokojna.

Bardzo za Wami tęskniliśmy i dlatego chcemy nadrabiać relacje, które na ten moment są dla nas priorytetem.

Wszyscy chyba stęskniliśmy się za normalnością.

Powrót do szkoły to nie tylko nauka i obowiązki, to spotkania przyjaciółmi, możliwość porozmawiania wreszcie twarzą w twarz ze znajomymi.

Gwar na korytarzach, śmiech, rozmowy to prawdziwe życie, a nie zamknięty świat wirtualny. Z pewnością trzeba się będzie jednak przestawić na bardziej regularną naukę.

WSPÓLNIE → BEZ STRESU → DO SUKCESU

Powrót do szkolnych obowiązków – jak sobie z tym radzić?

Psychologowie udzielają kilku rad, jak łagodnie przejść ten okres, który mimo radości, może się też wiązać ze stresem (- tak jak po każdych wakacjach). Trzeba będzie również wyrównać zróżnicowany poziom uczniów, bo nie wszyscy mają jednakowe możliwości, choćby techniczne, w dostępie do nauki.

• Nawet jeśli uważasz, że koronawirus nie jest taki groźny, to staraj się przestrzegać wszystkich nakazów. Takie zachowanie nie będzie stresować kolegów i koleżanek w szkole, a poza tym nie przysporzy ci problemów. Dzięki temu dość łagodnie przetrwasz powrót do szkoły.

• Jeśli trudno będzie ci się przestawić, porozmawiaj z innymi, zapytaj, jak sobie z tym radzą, w razie trudności porozmawiaj z nauczycielem i poproś o czas przejściowy w szkole.

• Jeśli trafi ci się stresujący dzień w szkole, zrób coś, żeby odreagować stres. To musi być coś przyjemnego dla ciebie. Możesz pójść pobiegać, spotkać się z przyjaciółmi (najlepiej na świeżym powietrzu) czy obejrzeć ulubiony film.

• W tak trudnym czasie wszyscy możecie pomóc sobie nawzajem. Jeśli widzisz, że ktoś siedzi w kącie, jest smutny czy zdenerwowany, podejdź do niego, porozmawiaj. Możesz tym bardzo pomóc, a w przyszłość, kiedy ty będziesz mieć zły dzień, na pewno odwdzięczy ci się tym samym. To świetna forma zacieśniania przyjaźni i powtórki z materiału szkolnego.