SPOTKANIE Z PRZEWODNIKAMI PSÓW POLICYJNYCH

W związku ze zbliżającymi się wakacjami i czasem sprzyjającym częstemu przebywaniu na świeżym powietrzu, na podwórkach, placach zabawach, skwerach, gdzie dzieci mogą mieć kontakt ze zwierzętami - ważne jest, aby przybliżyć najmłodszym zagrożenia, na jakie mogą być narażone.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, zdrowie a nawet życie naszych przedszkolaków, 17 czerwca gościliśmy w przedszkolu funkcjonariuszy policji z Komendy Miejskiej w Rzeszowie wraz zich podopiecznymi, psami służbowymi; Alf i Lobo.

Policjanci przekazali dzieciom niezbędną w tym wieku wiedzę, z zakresu zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznanymi psami i spotkanymi zwierzętami. Udzielili cennych wskazówek mających pomóc w unikaniu zagrożenia oraz zapobieganiu przykrym skutkom potencjalnego ataku ze strony agresywnego czy też rozwścieczonego psa.

Policjanci opowiadali dzieciom o naturze psa, jego zachowaniach i symptomach przepowiadających zbliżający się atak. Mówili też o tym, jak ważne jest nieprowokowanie zwierzęcia i zachowanie spokoju.

Uczestniczące w spotkaniach dzieci dowiedziały się od policjantów, że agresywny pies często wysyła znaki ostrzegawcze: zjeży sierść, będzie miał położone uszy, usztywni się, uniesie ogon.  Do tego też zwykle warczy, szczeka, pokazuje zęby, skacze wokół osoby i zbliża się do niej, aby w końcu zaatakować.

Policjanci przekazali przedszkolakom cenne rady, jak zachować się w takiej sytuacji. Wyjaśniali, że w przypadku, kiedy dziecko zostanie wywrócone przez psa, to powinno zwinąć się w kłębek, chroniąc głowę szyję i brzuch, starając się przy tym kierować te części ciała ku podłożu, zalecali przyjmowanie pozycji tzw. "żółwia".

Przewodnicy psów służbowych, zaprezentowali zarówno elementy tresury czworonogów, jak też zaprosili niektóre dzieci do zabawy z psem Alfem w przeciąganie liny. Okazało się, że nie jest łatwo wygrać kilkorgu dzieciom z psem i przeciągnąć linę na swoją stronę, mimo pomocy jednego z przewodników. Ostatecznie zawody zakończyły się remisem, dzieci mogły, przekonać się osobiście jak silny jest pies.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami od przedszkolaków dla policjantów i ich piesków za zorganizowanie tak emocjonującego i radosnego dnia oraz wspólnymi zdjęciami z przewodnikiem i jego psem Lobo. Przedszkolaki zaś otrzymały od funkcjonariuszy specjalnie przygotowany na tę okoliczność upominek informujący, że „w naszej szkole dzieciaki dbają o zwierzaki”.