DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII – SPOTKANIE Z NAUKĄ

27.04.2022 r. w naszej szkole odbyło się „SPOTKANIE Z NAUKĄ”, które miało pokazać, że odpowiednio dobrane metody oddziaływań pozwolą zainteresować uczniów fizyką oraz matematyką już na wczesnym etapie edukacji.

Z tej okazji uczniowie klas siódmych i ósmych należący do Klubu Młodego Odkrywcy "Eureka" wykonali doświadczenia fizyczne i chemiczne dla swoich młodszych kolegów.

Klubowicze zademonstrowali następujące eksperymenty: pastę dla słonia, lokomotywę, kolorowe drinki, lewitującą piłeczkę, wirujący pierścień lampę lawę, latającą torebkę herbaty, wulkan, znikający atrament i chemiczny ogródek.

Pokazali, jak nadmuchać balonik bez dmuchania, wyjaśnili młodszym kolegom dlaczego woda płynie do góry oraz zaprezentowali doświadczenia z magnesami, złudzeniami optycznymi i napięciem powierzchniowym. Nie też mogło zabraknąć oczywiście, cieczy nienewtonowskiej.

Dzieci były zafascynowane eksperymentami wymagającymi myślenia, a jednocześnie wyzwalającymi radość odkrycia. Oddziaływanie na emocje człowieka jest skuteczniejsze w młodszym wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Do takich przeżyć uczeń wraca, to są początki budzących się zainteresowań.

W jaki sposób zmierzyć szerokość sali mając do dyspozycji puszkę ananasów, wstążkę i linijkę? Przed takim  wyzwaniem stanęli uczniowie, którzy swoją pomysłowością zadziwili niejednego widza. Gry logiczne, łamigłówki matematyczne m. in. Mosty, Nonogramy czy  Sudoku wzbudziły wiele emocji.

Rywalizacja była zacięta, okrzykom i oklaskom nie było końca. Każdy uczeń  na różnym poziomie wtajemniczenia, amator czy umysł ścisły, znalazł coś dla siebie.

Młodzi naukowcy wykazali się wiedzą, pomysłowością oraz poczuciem humoru. Udowodnili w ten sposób, że nauka nie musi być nudna, a eksperymenty rozbudzają zainteresowania w dziedzinie nauk przyrodniczych.

mgr Anna Bednarczyk - nauczycielka matematyki
mgr Aleksandra Jackowicz - nauczycielka fizyki