SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 15 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Nisku. Zajęcia przeprowadzane przez specjalistę przyczyniają się do wzrostu świadomości o zachowaniach ryzykownych oraz bezpiecznych wśród uczniów, a także wpływają na poprawę bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach.

Uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto stosować elementy odblaskowe, jakie podstawowe wyposażenie powinien posiadać każdy rower, jak bezpiecznie podróżować w samochodzie. Omówione zostały również zasady bezpiecznego poruszania się i przechodzenia przez ulicę oraz zasady bezpieczeństwa w Internecie.

Uczniowie rozmawiali z policjantem o odpowiedzialności prawnej nieletnich w przypadku agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Policjant przedstawił postępowanie prawne z osobami stosującymi cyberprzemoc i omówił skutki, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy oraz że na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które zostały do tego powołane.

Większość z omawianych zagadnień była uczniom znana, co powinno świadczyć o umiejętności właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Niemniej przekazywanie informacji w tym zakresie – zwłaszcza przez policjanta – na pewno pozwoli na utrwalanie bezpiecznych zachowań przez dzieci i młodzież. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, zadawali pytania, na które policjant chętnie odpowiadał.

Spotkania z przedstawicielami Policji są jednym z wielu działań realizowanych w ramach Programu Profilaktycznego naszej szkoły.

Natalia Filipowska