WYCIECZKA UCZNIÓW KL. I -III DO BAŁTOWA

Dnia 31 maja uczniowie z młodszych klas I, II i III pojechali na wycieczkę do Bałtowa, gdzie znajduje się JuraPark. Zwiedzali tam Zwierzyniec Górny i Dolny, gdzie mogli obserwować zwierzęta z różnych rejonów świata żyjące w naturalnym środowisku.

Świetnie bawili się w Sabatówce – wiosce czarownic, zwiedzali Polskę w Miniaturze – piękne polskie zamki oraz zapartym tchem podziwiali i oglądali dinozaury, dowiadując się o nich od pana przewodnika wielu interesujących szczegółów.

W przeddzień Dnia Dziecka uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami wyruszyli w niezwykłą podróż do czasów prehistorycznych, do krainy dinozaurów. Uczniowie uczestniczyli w wycieczce do „Parku Jurajskiego” w Bałtowie.

Park ten położony jest w widłach starorzecza rzeki Kamiennej na „Źródlanej Wyspie”. Otoczony dziką przyrodą, wzgórzami i gęstymi lasami charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem. Na terenie parku znajduje się Muzeum Jurajskie, a w jego pobliżu odnaleziono autentyczne ślady tropów górnojurajskich dinozaurów - allozaura, stegozaura, kamptozaura.

Pierwszym etapem wycieczki bałtowskiej było zwiedzanie zwierzyńca, dolnego i górnego. W dolnej części dzieci oglądały wiele gatunków ptaków zarówno pochodzących z naszego kraju, jak również tych egzotycznych oraz ssaki takie jak: osły, kozy, szopy, małpy, skunksy. Górną część zwierzyńca zwiedzaliśmy jadąc pomarańczowym amerykańskim autobusem po sektorach zamieszkałych przez wielbłądy, lamy, strusie, owce, jelenie, dziki itp.

Ogromne wrażenie robiły naturalnej wielkości dinozaury, zrobione w skali 1:1 i rozmieszczone wzdłuż ścieżki dydaktycznej Jurajskiego parku. Całość trasy parku wyposażona jest w tablice informacyjne dotyczące okresów geologicznych jak również opisy cech charakterystycznych wystawionych modeli dinozaurów. Pan przewodnik z zaangażowaniem opowiadał dzieciom o każdym z napotkanych na ścieżce okazów. Następnie obejrzeliśmy muzeum wypełnione eksponatami pochodzącymi z różnych części świata i gromadzonymi w czasie wypraw odbywanych przez Jura Park Explorer Team. Ekspozycja poświęcona morzu mezozoicznemu prezentuje skamieniałe szczątki organizmów, które w czasie panowania dinozaurów zasiedlały środowisko wodne. Można zobaczyć tam m.in. skamieniałości liliowców, jeżowców, koralowców, ramienionogów, ślimaków, małżów, głowonogów i ryb pochodzące ze słynnych stanowisk paleontologicznych. Inna część wystawy prezentuje zęby, kręgi i tropy dinozaurów.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się Żydowski Jar. Pozostawione w nim ślady należą do dwumetrowych dryomorfonów. Ich znanymi przedstawicielami są dryozaur i kamptozaur. Obok tych śladów utrwalony jest trop pozostawiony przez drapieżnego dinozaura, potencjalnego prześladowcy spokojnych dryomorfów. Najlepiej zachowany i największy trop w bałtowskim wąwozie pozostawił karłowaty krewniak allozaurów.

U wylotu wąwozu leży blok wapienia z naturalnym odlewem stopy kolejnego mięsożernego dinozaura – przedstawiciela celurozaurów, bezpośrednich przodków ptaków. Spacer Żydowskim Jarem dał nam możliwość kontaktu z żywą przyrodą. Nie widać tu śladów działalności człowieka, a przyroda pozostawiona samej sobie wykonuje ciągłą i żmudną pracę w kształtowaniu terenu.

Niemałą atrakcją był jurajski plac zabaw, na którym można było również świetnie pobawić się na statku pirackim, kolejce górskiej, karuzeli oraz zjeżdżając na zjeżdżalniach. Do domu uczniowie wracali bardzo zmęczeni, ale zadowoleni z wrażeń, jakie przyniosła im wycieczka w świat dinozaurów.