TRZYMAJ FORMĘ !

W roku szkolnym 2021/2022 nasi uczniowie pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego kontynuują udział w programie „Trzymaj formę” To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

Program „Trzymaj formę” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Jest on realizowany metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania. Projekty, które zostaną przygotowane przez uczniów będą służyć promocji aktywności fizycznej, zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

Ogólnopolski program edukacyjny „Trzymaj formę!” promujący zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Organizatorami programu są: Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności” (partnerstwo publiczno-prawne), a koordynatorami (we wszystkich województwach i powiatach ) specjaliści oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Patronat nad programem przyjęły Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz  Instytut Żywności i Żywienia.

Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie poprzez edukację w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży, a zwłaszcza promocję zasad aktywnego stylu życia  i zbilansowanej diety.

Program adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas  IV - VIII .

Pod względem ilości szkół i uczniów realizujących program w całej Polsce jest to największy program edukacyjny w Unii Europejskiej.

Program wdrażany w  szkołach od 2006 roku do chwili obecnej. Realizacja Programu odbywa się w szkołach według jednolitych założeń merytorycznych, metodycznych i organizacyjnych w oparciu o metodę projektu, dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami opracowują propozycje propagowania zdrowego stylu życia zarówno w szkole, rodzinie jak i w społeczności lokalnej.