NAJSTARSI DLA NAJMŁODSZYCH - CZYLI MĄDRA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM

Czytanie stymuluje rozwój intelektualny, pomaga w przyspieszeniu rozwoju mowy, rozwija umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć i wyobraźnię dziecka oraz pobudza do kreatywności.  Dlatego  projekt „Najstarsi dla najmłodszych” przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym w jego realizację – zarówno uczniomkl. VII, jak i przedszkolakom.

Stwarzając dzieciom dogodne warunki do twórczego spędzania czasu z udziałem literatury, rozwija się u nich pomysłowość, jak również przyczynia się do kształtowania wyobraźni i poszerzania zainteresowań.

Jedną z form realizacji tego programu jest przygotowanie i przeprowadzenie zajęć czytelniczych w przedszkolu. Najstarsi - czyli uczniowie kl. VII – czytają najmłodszym – czyli przedszkolakom.  Siódmoklasiści cyklicznie pojawiają się w przedszkolu, a jednym z realizowanych założeń tego projektu jest przygotowanie tekstów, kostiumów i zabaw, które współgrają z tematyką aktualnych zajęć przedszkolakow.

Wspólne czytanie daje poczucie bezpieczeństwa, uczy odpowiedzialności, poczucia humoru, dobrej zabawy, wprowadza w świat wyobraźni i bajki.